„Inne trzy. Młode polskie szkło” — nowa wystawa w Bratysławie

„Inne trzy. Młode polskie szkło” — nowa wystawa w Bratysławie

  • 15 kwietnia, 2025
  • 0 komentarzy

Od 11 kwietnia do 7 września 2025 roku w Słowackim Muzeum Narodowym w Bratysławie będzie można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Inne trzy. Młode polskie szkło”. Ekspozycja poświęcona jest twórczości trzech utalentowanych artystek młodego pokolenia zajmujących się szkłem artystycznym: Julii Ciułek, Justynie Dżaman oraz Katarzynie Pilic.

Kurator wystawy, Mariusz Łabiński, oraz architekt ekspozycji, Michal Illo, przygotowali prezentację, która ukazuje różnorodność i świeże spojrzenie młodych polskich projektantek na pracę ze szkłem.

Julia Ciułek — szkło jako głos pokolenia

Julia Ciułek jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2023 roku z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła. Aktualnie kontynuuje tam naukę na studiach magisterskich. Jej prace pokazywane były na licznych wystawach w kraju i za granicą — m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji czy USA.

Julia zdobyła m.in. III miejsce na wystawie EVOLUTION 2024 organizowanej przez Glass Art Society, a także II miejsce i srebrną paletę w konkursie Inspiracje 2024. Jako jedyna Polka została również zaproszona do udziału w prestiżowej wystawie Stanislav Libenský Award 2024 w Pradze. Jej sztuka odzwierciedla osobiste i społeczne obserwacje — dotyka tematów trudnych, systemowych nierówności oraz wyzwań, z jakimi zmaga się współczesne społeczeństwo.

Justyna Dżaman — eksperyment i poszukiwanie nowych form

Justyna Dżaman to studentka wrocławskiej ASP na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła. W swojej twórczości eksperymentuje z formą i kolorem, nie boi się odważnych rozwiązań i nieoczywistych zestawień materiałów. Ceni sobie współpracę z doświadczonymi twórcami oraz nieustannie rozwija swój warsztat.

Jej projekty często łączą tradycję z nowoczesnością, tworząc przedmioty nie tylko użytkowe, ale również pełne symboliki i autorskiej opowieści. Justyna aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach i wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Katarzyna Pilic — wszechstronność i rzemiosło

Katarzyna Pilic ukończyła studia magisterskie na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2022 roku. Od 2023 roku pracuje w hucie szkła artystycznego w Szklarskiej Porębie, gdzie nie tylko doskonali swoje umiejętności, ale także realizuje własne projekty.

W jej dorobku znajdziemy zarówno szkło użytkowe, jak i projekty graficzne, ilustracje oraz tkaniny artystyczne, takie jak kilimy czy dywany. To właśnie ta wszechstronność sprawia, że jej prace są oryginalne i niepowtarzalne — łączą funkcjonalność z artystyczną formą.

Organizatorzy wystawy

Projekt realizują wspólnie Słowackie Muzeum Narodowe, Instytut Polski w Bratysławie oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu — instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Materiał sponsorowany

Powiązane posty

Była Wójt Bardowska dostała naganę. Komisja nie miała wątpliwości

Była Wójt Bardowska dostała naganę. Komisja nie miała wątpliwości

Jak dowiedziała się nasza redakcja, Karolina Bardowska, była Wójt Gminy Zagrodno, została prawomocnie ukarana przez Regionalną Komisję Orzekającą we Wrocławiu za…
Bezpłatnie, wygodnie, ekologicznie – miejskie autobusy już na trasie

Bezpłatnie, wygodnie, ekologicznie – miejskie autobusy już na trasie

Od wczoraj złotoryjanie mogą cieszyć się nowoczesną i – co najważniejsze – całkowicie bezpłatną komunikacją miejską. Na trasę wyjechały dwa elektryczne…
Masz ochotę na rajd? Zapraszamy pod ZOK

Masz ochotę na rajd? Zapraszamy pod ZOK

Złotoryjski Rodzinny Majówkowy Rajd Rowerowy – wsiądź na rower i ciesz się naturą! Już 1 maja mieszkańcy Złotoryi i okolic mają…
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze