
Zielona metamorfoza Złotoryi coraz bliżej. Umowa podpisana, projekt za rok
- 16 lipca, 2025
- 0 komentarzy
Już za dwanaście miesięcy ma być gotowy projekt zazielenienia centrum Złotoryi. W ostatnim czasie w ratuszu burmistrz Paweł Kulig podpisał umowę z właścicielem wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dla tej inwestycji.

Firma, która wygrała przetarg, otrzyma za swoją pracę 146 247 zł. Jej zadaniem będzie zaprojektowanie zielonej transformacji centralnych punktów najstarszego miasta w Polsce, które – jak zauważają władze – w dużej mierze zdominowane jest dziś przez kamień i beton.
Więcej zieleni ma się pojawić w trzech kluczowych lokalizacjach: przy kościele Mariackim na placu Niepodległości, w Rynku (czyli na deptaku, przed dawnym ratuszem i wokół fontanny Górników), a także na skwerze przy placu Jana Matejki.
Jak zapewnia burmistrz Paweł Kulig:
– Nie zamierzamy wprowadzać rewolucji, górna część Rynku pozostanie nadal miejscem reprezentacyjnym, które jest potrzebne w Złotoryi.
Jednocześnie dodaje, że:
– Trendy architektoniczne się jednak zmieniają, zmiany klimatyczne wymuszają wprowadzanie większej ilości zieleni w zurbanizowanych centrach miast. Ta sytuacja dotyczy także złotoryjskiej starówki, na której jest zdecydowanie za mało krzewów i drzew.
Projektanci będą musieli zachować dotychczasowy układ komunikacyjny, zaprojektować system doświetlenia zieleni oraz rozwiązania do zbierania i magazynowania deszczówki. Przewidziano również nasadzenia z gatunków nieinwazyjnych, uzupełnienie małej architektury oraz przebudowę rozdzielnicy licznikowej przy Rynku 42.
Zlecenie powierzono doświadczonej pracowni z Wrocławia. Jak mówi burmistrz:
– Wykonawca, z którym podpisaliśmy umowę, ma duże doświadczenie w tego typu realizacjach, łączących elementy ekologiczne z historycznymi i zabytkowymi. Zajmował się z powodzeniem zmianą aranżacji w centrach miast, w strefach ochrony konserwatorskiej, stosując nowatorskie rozwiązania.
I dodaje:
– Liczymy na jego świeże spojrzenie na złotoryjską starówkę, która ma w sobie ogromny potencjał, ale potrzebuje też pewnych zmian, które uczynią ją miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców.

Wrocławska pracownia Roman Rutkowski Architekci ma na swoim koncie m.in. rewitalizację placu Nowy Targ we Wrocławiu. Przestrzeń, która wcześniej uchodziła za „betonową pustynię”, przekształciła się w „miejski ogród” i została nominowana do prestiżowej Europejskiej Nagrody Green Cities – zajmując miejsce w ścisłym finale. Rutkowski zwyciężył także w konkursie na koncepcję zagospodarowania Górnego i Nowego Rynku w Kaliszu.
W pierwszym etapie dla Złotoryi architekci przygotują koncepcję zagospodarowania przestrzeni, w tym propozycję doboru roślinności. Kolejnym krokiem będzie pełnoprawny projekt budowlany wraz z kosztorysem. Całość dokumentacji ma zawierać także wizualizacje, które pokażą, jak może wyglądać zielona przyszłość złotoryjskiej starówki.
ZG
fot. FB/Roman Rutkowski Architekci; złotoryjska.pl