Szturm turystów na Złotoryję

Szturm turystów na Złotoryję

  • 4 maja, 2026
  • 0 komentarzy

Otwarcie sezonu w najstarszym mieście odbyło się z przytupem

W Złotoryi sezon turystyczny już się rozkręcił, a miłym zaskoczeniem była wysoka frekwencja w słoneczny i ciepły weekend majowy. Do najstarszego miasta w Polsce zjechało sporo turystów odwiedzając licznie TOP atrakcje. 

– Wzmożony ruch odnotowaliśmy już 29 kwietnia, gdzie w Centrum Informacji Turystycznej mieliśmy niemal stu gości (dokładnie 98 osób), a niemal pół setki z nich weszło na Basztę Kowalską – mówi Sylwia Dudek-Kokot z CIT w Złotoryi. 

30 kwietnia, tuż przed weekendem majowym, do CIT przyszło niemal 50 osób (47). 1 maja (piątek) obsłużono 160 piechurów, z czego na zabytkową basztę weszło 56 osób (cieszyła się ona powodzeniem również 2 maja). 3 maja CIT odwiedziło 90 klientów, z czego na Basztę Kowalską weszło 40 osób. 

Wielu turystów zawitało też do Muzeum Złota – od 1 do 3 maja było ich w obiekcie ponad dwustu. Niezmiennie ogromnym powodzeniem cieszyła się Kopalnia Złota „Aurelia”, która pierwszy sezon jest na trasie Szlaku Tajemniczych Podziemi – projektu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.  Kopalnię odwiedziło w trzy dni niemal 360 osób, w tym najwięcej, bo ponad 160, w dniu 3 maja. Wieżę kościoła NNMP podczas majówki odwiedziło niemal 130 osób. 

Skąd przybyli do nas majówkowi turyści? Otóż sporo osób deklarowało zamieszkanie w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi i Katowicach. Było też sporo podróżników i poszukiwaczy historii z Niemiec i Czech oraz znad morza – m.in. z Gdańska i Gryfic. Trafili się też turyści z Biskupina, pobliskiego Jawora i Żagania. 

– Mieliśmy też piechurów z Teksasu (USA) i Kanady, którzy zwiedzali Złotoryję przy okazji odwiedzin u rodziny – dodała Sylwia Dudek-Kokot. 

To dopiero przedbiegi, jeśli chodzi o frekwencję turystów. Wielki tekst czeka nas 2-8 sierpnia, kiedy to Złotoryja będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Płukaniu Złota. Szacuje się, że do miasteczka zjedzie latem rywalizować niemal 600 zawodników z całego świata.  

 

 

Przypominamy, jak w tym sezonie otwarte są nasze lokalne atrakcje:

Centrum Informacji Turystycznej – czynne 7 dni w tygodniu
od poniedziałku do soboty czynne w godz. 9.30 – 16.30, 
niedziela w godz. 10.00 – 14.00

Baszta Kowalska – czynna 7 dni w tygodniu
od poniedziałku do soboty czynna w godz. 9.30 – 16.00, 
niedziela w godz. 10.00 – 14.00

Muzeum Złota – czynne 6 dni w tygodniu
od wtorku do piątku w godz. 9.30 – 16.30

sobota czynne w godz. 9.30 – 16.00

w niedzielę czynne w godz. 10.00 – 15.00

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem

Wieża kościoła NNMP – czynna od czwartku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem

 

Kopalnia Złota „Aurelia” 
od 1 maja do 31.maja czynna od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Od 1 czerwca do końca sierpnia – czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Wrzesień – od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

 

UM Złotoryja

Powiązane posty

Noc Świętojańska w Proboszczowie z GCKiB

Noc Świętojańska w Proboszczowie z GCKiB

W piątek, 19 czerwca wybuchł wulkan w Proboszczowie! Był to wulkan talentów na XV Magicznej Nocy Świętojańskiej, na którym ku naszej…
Rusza kolejna edycja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w Złotoryi

Rusza kolejna edycja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w…

W Złotoryi rozpoczyna się kolejna edycja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Dzięki wsparciu Miasta Złotoryja lokalne organizacje, stowarzyszenia oraz kluby sportowe…
Jarosław Rabczenko z wizytą w Złotoryi. Historia, zabytki i „dusza” kościelnego zegara

Jarosław Rabczenko z wizytą w Złotoryi. Historia, zabytki i…

Złotoryję odwiedził Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Podczas wizyty miał okazję poznać jedne z najcenniejszych zabytków miasta oraz wysłuchać opowieści…