
Ekologiczne święto w Złotoryi. PSZOK obchodził pierwsze urodziny!
- 27 lipca, 2025
- 0 komentarzy
W sobotę, 26 lipca, teren Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Złotoryi zamienił się w centrum ekologicznej zabawy i edukacji. Wszystko za sprawą Eko Festynu zorganizowanego z okazji pierwszych urodzin PSZOK-u – inwestycji, którą wielu uważa za jedną z najważniejszych w ostatnich latach dla miasta.


– To jedna z największych inwestycji w Złotoryi ostatnich lat, która ma wspierać mieszkańców w stosowaniu prawidłowych zasad gospodarki odpadami, przede wszystkim w ich segregacji, która – jak pokazują statystyki o kontrole przeprowadzane przez magistrat – nadal nastręcza wielu trudności – mówił burmistrz Paweł Kulig, który wspólnie z wicestarostą Powiatu Złotoryjskiego Beatą Gralak, wójtem gminy Złotoryja Janem Tymczyszynem oraz współpracownikami świętował rocznicę uruchomienia punktu.

Jak podkreślił burmistrz: – Obiekt służy nie tylko jako punkt odbioru odpadów, ale również jako ważne ogniwo w edukacji ekologicznej i promowaniu zrównoważonego stylu życia. Liczby mówią same za siebie – w 2024 roku wydano 2447 kart umożliwiających korzystanie z PSZOK-u, a dziś ta liczba wzrosła już do 3347. – Zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z PSZOK stale rośnie… Chociaż do ideału jeszcze nam trochę brakuje… – dodał Paweł Kulig.


Festyn przyciągnął tłumy mieszkańców i oferował mnóstwo atrakcji. Można było wziąć udział w licznych pokazach i warsztatach, w tym wikliniarskich, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. – Mam satysfakcję, bo warsztaty wikliniarskie zrodziły się w gminie Pielgrzymka, kiedy byłam szefową Gminnego Ośrodka Kultury i cieszę się, że ten pomysł tak fantastycznie przyjął się w Złotoryi – mówiła z uśmiechem Beata Gralak, która – jak się okazało – świetnie radziła sobie z wyplataniem koszy.
Na miejscu nie zabrakło także:
- pokazu aut RPK Sp. z o.o.,
- występów i pokazów (Taekwondo, TROOD, Aleksandra Sobol),
- namiotu SOWA, SANEPID-u (z okularami VR) i Nadleśnictwa (warsztaty „las w słoiku” – trzeba było przynieść własny słoik),
- koła fortuny i quizów wiedzy prowadzonych przez SANIKOM,
- turniejów zręcznościowych i eko zabaw,
- aktywności ze Strażą Pożarną,
- malowania twarzy, warkoczyków i bajek ekologicznych dla dzieci.


Nie zabrakło również elementów edukacyjnych – na stanowisku Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było m.in. sprawdzić, ile bakterii znajduje się na dłoniach, a dzięki specjalnym alkogoglom uczestnicy mogli przekonać się, jak wygląda świat z perspektywy osoby po spożyciu alkoholu. To – jak komentowano – lepsza lekcja niż tysiące kampanii społecznych.
Finałem wydarzenia było wspólne ognisko dla wszystkich uczestników pikniku. Na miejscu serwowano również złotoryjską wodę z saturatora, co – w połączeniu z piękną pogodą – stworzyło idealne warunki do rodzinnego świętowania.


Organizatorzy zadbali też o niespodzianki i darmowy wstęp, dzięki czemu nikt nie wyszedł z festynu rozczarowany.
ZG
fot. MW