Grypa Ptaków w Regionie – Obowiązkowe Środki Ostrożności dla Hodowców
- Aktualności
- 13 listopada, 2024
- 0 komentarzy
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Złotoryi informuje o nowych środkach ostrożności w związku z wirusem grypy ptaków u łabędzi niemych
W związku z potwierdzeniem przypadków grypy ptaków (HPAI) u dzikich łabędzi niemych na terenie powiatu legnickiego, Wojewoda Dolnośląski wydał Rozporządzenie nr 19, mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tej wysoce zjadliwej choroby w regionie. Nowe przepisy obejmują swoim zakresem obszary miasta Legnica oraz powiaty legnicki, polkowicki, lubiński i złotoryjski, na które nałożono obowiązki mające zwiększyć ochronę ptactwa domowego przed zakażeniem.
Obowiązki dla osób utrzymujących ptaki w strefie objętej zakażeniem:
Przetrzymywanie ptactwa w zamknięciu: Drób oraz inne gatunki ptaków domowych muszą być trzymane w zamkniętych kurnikach lub innych obiektach budowlanych. Może to być dowolne zamknięte miejsce w gospodarstwie, które zapewnia skuteczne oddzielenie od dzikiego ptactwa.
Karmienie i pojenie w bezpiecznych miejscach: Karmienie i pojenie drobiu musi odbywać się w zamknięciu lub w miejscu osłoniętym, które zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z wodą i paszą przeznaczoną dla drobiu. Ma to na celu eliminację ryzyka zakażenia ptactwa domowego poprzez kontakt z wirusem HPAI.
Zakaz gromadzenia ptactwa na wydarzeniach: Obowiązuje zakaz organizowania targów, pokazów, wystaw oraz konkursów z udziałem drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na obszarze objętym rozporządzeniem. Władze uznają takie zgromadzenia za zbyt ryzykowne z uwagi na łatwość przenoszenia się wirusa.
Dlaczego to ważne?
Grypa ptaków stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla zdrowia ludzi. Choć ryzyko przeniesienia się wirusa HPAI na człowieka jest niskie, wirus ten może powodować znaczące straty ekonomiczne, prowadząc do konieczności likwidacji zakażonego ptactwa oraz wprowadzenia restrykcji w handlu drobiem.
Apel do hodowców
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Złotoryi apeluje do hodowców drobiu o skrupulatne przestrzeganie wprowadzonych zasad. Przestrzeganie wytycznych ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie Dolnego Śląska i ochronie lokalnych hodowli przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i ekonomicznymi.
GZ
fot. Gmina Kórnik