
Świerzawianie apelują: Burmistrzu, powiedz „NIE” kamieniołomowi. Skutki mogą być katastrofalne
- 21 marca, 2025
- 0 komentarzy
Mieszkańcy Świerzawy i okolicznych miejscowości z niepokojem patrzą w przyszłość. Francuski koncern COLAS planuje uruchomić kamieniołom w Jurczycach, skąd przez 28 lat miałoby być wywożone aż milion ton urobku rocznie. Skutki tej działalności mogą być katastrofalne – nie tylko dla unikalnego krajobrazu, ale także dla jakości życia mieszkańców regionu.

Na stronie petycjaonline.com pojawiła się już petycja przeciwko inwestycji. Podpisują ją wszyscy, którym na sercu leży dobro Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Wśród przeciwników projektu jest m.in. Stowarzyszenie Dobków, aktywnie działające w gminie Świerzawa.
W treści petycji czytamy:
„NIE POZWÓLMY NA:
- dewastację terenu leżącego na granicy cennego w skali europejskiej obszaru ochrony przyrody PLH 020037 Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Parku Krajobrazowego Chełmy. Jest to też istotny fragment korytarza ekologicznego KZ7A 'Pogórza Sudeckie’. Obszary Natura 2000 powstały w wyniku szeroko konsultowanej umowy społecznej, którą chce naruszyć inwestor!
- odebranie dobrostanu mieszkańcom regionu poprzez zniszczenie ich środowiska życia: hałasem powodowanym przez pracujące 24h na dobę kruszarki, zapyleniem, wstrząsami od wybuchów, uciążliwym transportem urobku, możliwym zaburzeniem cieków wodnych, zniszczeniem krajobrazu, spadkiem atrakcyjności regionu, zmniejszeniem wartości działek budowlanych, zanieczyszczeniem światłem jednego z trzech ostatnich na Dolnym Śląsku obszarów 'ciemnego nieba’.
- dewastację dróg i obniżenie bezpieczeństwa poruszania się po drogach, w większości zbyt wąskich, dla mijania się ciężarówek. Z opisu inwestycji wynika, że co 2,5 minuty kluczowymi drogami Krainy Wygasłych Wulkanów przejeżdżał będzie TIR.**
Dodatkowo podkreśla się, że „samochody z urobkiem będą jeździły 14 h/dobę, 6 dni w tygodniu. Koncern COLAS obiecuje wożenie urobku koleją. Trudno w to uwierzyć, gdyż z Męcinki, gdzie COLAS ma już kopalnię, cały urobek wywożony jest ciężarówkami przez Jawor, przy ignorowaniu protestów mieszkańców.„
Co więcej, „finansowanie z naszych budżetów remontu dróg niszczonych dla zysku zagranicznego koncernu. Francuska firma deklaruje wpływy do budżetu gminy ok 1 milion/rok, jednak koszt budowy 1 km drogi wojewódzkiej to minimum 6 milionów, linii kolejowej jeszcze więcej.„
Na pytanie, kto miałby pokryć koszty remontów dróg, koncern COLAS odpowiada, że to zadanie państwa – czyli podatników. A to już brzmi jak klasyczna strategia przerzucania kosztów na lokalną społeczność.
I tu pojawia się kluczowe pytanie: jaka będzie decyzja burmistrza Świerzawy? Mieszkańcy liczą na twardą postawę włodarza miasta i jasne stanowisko przeciwko eksploatacji kamieniołomu. Jak dotąd jednak, trudno doszukać się jednoznacznej decyzji.
Czy burmistrz stanie po stronie mieszkańców i środowiska, czy raczej podejmie decyzję, która okaże się korzystna dla międzynarodowego koncernu? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne niebawem, ale mieszkańcy Świerzawy i okolic już dziś apelują: „WZYWAMY BURMISTRZA MIASTA I GMINY ŚWIERZAWA DO WYDANIA ODMOWNEJ DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ DLA KAMIENIOŁOMU JURCZYCE!”
PODPISZ PETYCJĘ
WM