Za nami Gala Jubileuszowego Złotego Dyktanda!

Za nami Gala Jubileuszowego Złotego Dyktanda!

  • 8 grudnia, 2024
  • 0 komentarzy

Czy można połączyć pasję do języka polskiego, zdrową rywalizację i międzypokoleniową integrację? Złote Dyktando, odbywające się w Złotoryi od 10 lat, udowadnia, że tak!

W tegorocznym dyktandzie uczestniczyło aż 141 osób w wieku od 9 do 80 lat. Pisali mieszkańcy Złotoryi i okolic, ale także goście z dalszych zakątków Polski – od Wrocławia, przez Bolesławiec, aż po Łódź. Organizatorzy od lat podkreślają, że to wydarzenie otwarte dla każdego, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. – „Cieszy nas ogromnie, że wśród piszących dyktando są osoby, które towarzyszą nam 9, a nawet 10 lat. To nas nie zaskakuje, lecz wzrusza” – mówiła podczas gali Renata Fuchs, pomysłodawczyni konkursu.

Ortograficzne wyzwania i słowa-pułapki

Tegoroczne dyktando, przygotowane przez Annę Maćkowską, polonistkę i byłą dyrektorkę XIV LO we Wrocławiu, postawiło przed uczestnikami wiele wyzwań. „Mrzonki”, „zżymał się” czy „dwunastoipółletni” – te wyrazy sprawiły, że niejeden uczestnik złamał sobie ortograficzne pióro.

Jednak mimo trudności nikt nie wychodził z sali rozczarowany. Jak podkreślała Beata Tadla, znana dziennikarka i gość specjalny jubileuszowej edycji, błędy są naturalne. – „Nie ma przecież ludzi idealnych. Ważne, żeby czytać, rozwijać się językowo, by błędów było jak najmniej, a języka polskiego używać do tego, by nasze życie stawało się lepsze i radośniejsze”.

Rodziny na medal

Jednym z najciekawszych elementów Złotego Dyktanda jest kategoria rodzinna. W tym roku do wspólnego pisania przystąpiły całe rodziny, liczące nawet czterech członków. – „Po raz ósmy została wyłoniona najlepsza pod względem ortograficznym rodzina. W tej kategorii pisali dziadkowie, rodzice, dzieci i kuzynostwo” – wyliczała podczas gali Elżbieta Adamowicz, współorganizatorka wydarzenia.

Gość specjalny z misją

Jubileuszowe Złote Dyktando odwiedziła Beata Tadla, laureatka tytułu Mistrza Mowy Polskiej. W swojej prelekcji podkreślała, jak ważna jest dbałość o język. – „Czytanie, mówienie, rozmawianie, świadome używanie słów to ciągła stymulacja naszego mózgu. A jeśli mózg jest w dobrej kondycji, jeśli się rozwija, jest bardziej odporny na ściemy wszelakie, jesteśmy zaimpregnowani na manipulacje, nie damy się zwieść fake newsom i tym wszystkim, którzy próbują nam coś wmówić”.

Podczas gali burmistrz Złotoryi, Paweł Kulig, zaproponował Tadli tytuł Ambasadora Złotego Dyktanda. – „To dla mnie wielki zaszczyt, z przyjemnością przyjmuję ten tytuł i pięknie dziękuję” – odpowiedziała wzruszona dziennikarka.

Dekada miłości do języka

Złote Dyktando, które początkowo miało być jednorazowym wydarzeniem z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Złotoryi, przez 10 lat przyciągnęło około 2 tysięcy uczestników. Dziś to symbol integracji i edukacji językowej.

– „Nie wyobrażam sobie, żeby Złotoryja nie miała Złotego Dyktanda” – podkreślała Renata Fuchs.

Z okazji jubileuszu wydano pamiątkową książkę, która podsumowuje dekadę konkursu, zawierając teksty dyktand, listy laureatów oraz nowinki ortograficzne, takie jak zmiana zapisu słowa „Złotoryjanin”, która wejdzie w życie w 2026 roku.

W każdej kategorii wiekowej wyłoniono mistrzów, a także wyróżniono dwie osoby, które szczególnie dobrze poradziły sobie z ortograficznymi wyzwaniami:

  • Pacholęta (dzieci do 12 lat):
    Mistrz: Szymon Chmielowski
    Wyróżnienia: Hubert Łoś, Jan Bosakiewicz
  • Sztubacy (uczniowie szkół podstawowych):
    Mistrz: Maksym Rabenda
    Wyróżnienia: Lena Helicka, Hanna Wątroba
  • Żacy młodsi (młodzież do 15 lat):
    Mistrz: Natalia Podsiadło
    Wyróżnienia: Adrian Urbańczyk, Wiktoria Skorupińska
  • Żacy starsi (młodzież ponadpodstawowa):
    Mistrz: Laura Gudz
    Wyróżnienia: Zofia Tłuczek, Nicola Słabicka
  • Magisters (dorośli do 50. roku życia):
    Mistrz: Małgorzata Zawirska
    Wyróżnienia: Emilia Chmiel, Maciej Gorzechowski
  • Profesores (dorośli powyżej 50 lat):
    Mistrz: Piotr Maas
    Wyróżnienia: Monika Hałas, Teresa Tokarz
  • Kategoria rodzinna:
    Laureaci: Aleksandra Ziemińska, Aleksandra Żeluk, Jan Żeluk

Uczestnicy nie tylko rywalizowali, ale również świetnie się bawili, rozwijając swoje umiejętności językowe i budując międzypokoleniowe więzi. To była prawdziwa lekcja miłości do języka polskiego.

Złote Dyktando to nie tylko rywalizacja na ortogramy – to święto języka polskiego, które łączy ludzi i przypomina o sile słów w naszym codziennym życiu.

IMG_1003

Zdjęcie 2 z 15

GZ

fot. GZ/MojaZłotoryja

Powiązane posty

Hala Tęcza przejdzie metamorfozę. Rusza modernizacja popularnego obiektu sportowego

Hala Tęcza przejdzie metamorfozę. Rusza modernizacja popularnego obiektu sportowego

Złotoryjska hala sportowa Tęcza zmieni się nie do poznania. Miasto pozyskało dofinansowanie z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Bazy Sportowej, dzięki czemu już…
Pierwsze urodziny PSZOK w Złotoryi. Zapraszamy na ekologiczne świętowanie!

Pierwsze urodziny PSZOK w Złotoryi. Zapraszamy na ekologiczne świętowanie!

Już w sobotę, 26 lipca 2025 roku, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Złotoryi będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. Z…
Przebudowa ul. Cmentarnej na półmetku. Prace idą pełną parą

Przebudowa ul. Cmentarnej na półmetku. Prace idą pełną parą

Modernizacja jednej z kluczowych ulic Złotoryi – ul. Cmentarnej – osiągnęła półmetek. Drogowcy intensywnie działają obecnie w górnej części traktu, w…
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze