
Złotoryja buduje złotą przyszłość – powstaje nowoczesne centrum płukania złota
- 30 marca, 2025
- 0 komentarzy
Złotoryja doczeka się wielofunkcyjnego centrum płukania złota nad Kaczawą. Nowy kompleks, który ma być uzupełnieniem profesjonalnej areny dla płukaczy, stanie się również przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalnych. „Będzie to przestrzeń do animacji kultury, na jaką w Złotoryi czekamy od kilkudziesięciu lat” – zapowiada burmistrz miasta, Paweł Kulig.

Projekt został wsparty 3,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej i stanowi drugi etap zagospodarowania zalewu. W jego ramach powstaną dwa budynki o lekkiej konstrukcji szachulcowej: sędziowski i startowy, a także nowoczesne zaplecze sanitarne, scena z zadaszeniem, boisko do siatkówki i kemping. Jest to kluczowa inwestycja dla Aglomeracji Jeleniogórskiej, wpisana do strategii rozwoju regionu.
Turystyczny impuls dla Złotoryi
Nowe centrum, określane mianem „wioski płukania złota”, ma umożliwić uprawianie tej dyscypliny przez cały rok. „Jeśli mamy czerpać dodatkowe dochody z turystyki, jeśli chcemy zatrzymać turystę na dłużej niż kilka godzin, trzeba mu coś zaoferować, wprowadzić zupełnie nową jakość” – podkreśla burmistrz Kulig. Płukanie złota jest jednym z symboli miasta, a nowa inwestycja ma przyczynić się do jego dalszej promocji.
Już trzy lata temu, przed mistrzostwami świata w 2022 r., miasto zmodernizowało jaz w koronie zalewu i stworzyło Złotą Arenę – pierwszy na świecie system 30 automatycznych płuczni do przeprowadzania zawodów na dużą skalę. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.




Nowoczesne zaplecze i wydarzenia kulturalne
Projekt nie ogranicza się jedynie do zawodów sportowych. „Jesteśmy otwarci na organizację mistrzostw szkół w płukaniu złota, na wprowadzanie nowych konkurencji, które mają przyciągnąć mieszkańców, na szersze propagowanie tradycji wśród złotoryjan” – wyjaśnia Norbert Mąkowski, kanclerz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.
Nowe centrum stanie się również miejscem wydarzeń artystycznych. „Projekt zakłada m.in. zakup rozkładanego podestu, który ma być rozstawiany nad płuczniami i służyć jako scena. Będzie ona zadaszona” – mówi Mąkowski. Budynki sędziowski i startowy będą pełniły funkcję zaplecza technicznego, ale poza zawodami mogą służyć np. jako garderoby.
Obawy po powodzi
Po wrześniowej powodzi pojawiły się wątpliwości, czy warto budować centrum w strefie zalewowej. „Rzeka się przelała przez płucznie, ale mimo że woda była naprawdę wysoka, nie było poważniejszych strat czy uszkodzeń. Prawdopodobnie dzięki temu, że w 2022 r. ten teren został podniesiony o prawie metr. Budynki mają stać jeszcze o ok. 60 cm wyżej, co bardzo zminimalizuje ryzyko zalania” – uspokaja Mąkowski.
Długo wyczekiwana przestrzeń kulturalna
Nowe centrum to także szansa na ożywienie kulturalne Złotoryi. „Od 1994 r. mówi się o stworzeniu w naszym mieście bazy pod imprezy plenerowe. Były plany amfiteatru, był pomysł na miasteczko złota w Rynku, ale żaden z nich nie doczekał się realizacji” – przypomina Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. „Złotoryja potrzebuje takiego stałego miejsca, gdzie w sezonie wiosenno-letnim będzie można organizować różne wydarzenia plenerowe. Od dłuższego czasu marzy mi się właśnie takie zaplecze do animowania kultury, a teraz jesteśmy tego bardzo blisko” – dodaje.
Zainteresowanie medialne
Projekt przykuwa uwagę nie tylko w Polsce. „Kilka tygodni temu odebrałem telefon od dziennikarza współpracującego z renomowanym magazynem Forbes, który bardzo się zainteresował naszą wioską płukania złota. Uznali to za fantastyczny produkt. Zaproponowali nam udział w targach turystycznych i szersze zaprezentowanie tego projektu w formie prelekcji” – zdradza burmistrz Kulig.
Władze miasta planują ogłoszenie przetargu w najbliższych tygodniach. Prace budowlane mają rozpocząć się po Dniach Złotoryi, a cała inwestycja zostanie ukończona do końca roku.
GZ
fot. zlotoryja.pl